Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jest tak wiele rzeczy do odkrycia...

Wywiad z Krzysztofem Dymura

Czy senior jest bezpieczny na drodze?

Małopolska policja, wspólnie z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, od zeszłego roku prowadzi  akcję „Bezpieczny senior na drodze”. Policjanci spotykają się z seniorami i prowadzą warsztaty dotyczące bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. - Połowa ofiar śmiertelnych na małopolskich drogach to piesi. A połowa tych pieszych, którzy giną, to osoby powyżej 60. roku życia – podinsp. Krzysztof Dymura, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Jakie błędy na drodze popełniają piesi?

Wśród błędów, które mogą kosztować czasami nawet życie, na pierwszym miejscu jest wtargnięcie na ulicę przed jadący pojazd. W ubiegłym roku w ten sposób zginęło w Małopolsce aż 29 osób. Kolejny często popełniany błąd to wejście na jezdnię zza przeszkody ograniczającej widoczność, np. przy wysiadaniu z busa, kiedy pieszy chce od razu przejść na drugą stronę ulicy. Wychodzi zza stojącego na przystanku pojazdu wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu. Kierowca nie ma szans zauważyć wcześniej takiego pieszego. Dużo jest przypadków przechodzenia przez ulicę w miejscu niedozwolonym i wejścia na jezdnię przy czerwonym świetle, czyli popełniania oczywistych, najprostszych błędów.

Z czego wynikają takie zachowania osób starszych? Nieświadomość zagrożenia?

Myślę, że przede wszystkim z lekceważenia przepisów ruchu drogowego i braku dbałości o własne bezpieczeństwo. To taka nasza narodowa cecha. Poza tym na drogach poza miastem często ludziom się wydaje, że to jest droga boczna, nie ma ruchu, nie ma pasów, chodników, oświetlenia i nie trzeba uważać. Warto sobie uświadomić, że już nie ma takich dróg, na których nie ma ruchu. Te czasy już minęły. Inny powód to przyzwyczajenia. Znajomy policjant opowiadał mi taką historię z pewnej miejscowości w Małopolsce. Po jednej stronie ulicy został tam wybudowany nowy chodnik. Kilka osób stało i rozmawiało na tym chodniku, a drugą stroną jezdni szła starsza pani, po 70-tce. Policjant powiedział jej, żeby weszła na chodnik bo można już z niego korzystać. A ona mu odpowiedziała, że  całe życie chodziła tamtą stroną drogi i nadal będzie nią chodzić. To jest taka ludzka przekora, może trochę śmieszna, ale takim nielogicznym zachowaniem sami robimy sobie krzywdę. Bo jeśli dojdzie do wypadku to kierowca ma pasy czy poduszki powietrzne, a pieszego nie chroni nic i to on będzie najbardziej poszkodowany. Dlatego powinniśmy sami zadbać o własne bezpieczeństwo.

Na czym będzie polegać akcja „Bezpieczny senior na drodze” ?

Analizy pokazują, że najbardziej niebezpiecznym okresem dla pieszych jest jesień. Październik jest tzw. czarnym miesiącem – wtedy ginie najwięcej pieszych osób na małopolskich drogach. Dlatego w okresie jesienno – zimowym chcemy się spotykać z ludźmi, pokazać im jakie zagrożenia są najistotniejsze, na jakie niebezpieczeństwa są narażeni, a jednocześnie co mówią przepisy o właściwym zachowaniu na drodze. Chcemy też nawiązać dyskusję z tymi ludźmi, bo oni mają swoje doświadczenia i przemyślenia. Liczymy na to, że podpowiedzą nam na co powinniśmy zwrócić uwagę. Może coś jest źle oznakowane, gdzieś brakuje przejścia dla pieszych, coś można poprawić tak, żeby zwiększyć bezpieczeństwo w danym rejonie.

A co z odblaskami? Seniorzy też powinni je nosić?

Oczywiście, dzięki wsparciu Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przekażemy  elementy odblaskowe uczestnikom spotkań. Na pewno będziemy namawiać i zachęcać do używania odblasków. Pokażemy dlaczego warto być widocznym na drodze. Co istotne od sierpnia bieżącego roku jest już ustawowym obowiązkiem każdego pieszego, który porusza się po zmierzchu na drodze poza terenem zabudowanym, by posiadał elementy odblaskowe tak, aby były widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Ja dobrze oceniam tę zmianę bo starzejemy się jako społeczeństwo i te problemy, które już dziś zauważamy, będą dotyczyć coraz większej grupy osób w starszym wieku.

Dlaczego osoby starsze mogą na tym zyskać?

Badania pokazują, że kierowca, który jedzie po zmierzchu z prędkością około 50 km/h i widzi osobę pieszą, ubraną w szary, ciemny strój, to może ją zauważyć z odległości ok. 30 m. To właśnie seniorzy najczęściej są ubrani w takie stroje. Jeżeli kierowca właściwie zareaguje, zacznie hamować, jeżeli warunki będą dobre, to jest w stanie się zatrzymać. Ale jeżeli będzie jechał szybciej i warunki będą gorsze, jeżeli późno zareaguje albo później zauważy taką osobę, to dojdzie do potrącenia. Natomiast odblask sprawia, że jesteśmy widoczni z przynajmniej 120 - 150 m, a nawet z 200 m. jeśli element jest duży i dobrej jakości. To jest taka odległość, która daje kierowcy czas i pozwala właściwie zareagować.

Jak można wziąć udział w akcji? Do kogo się zgłaszać?

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie od kilku lat współdziała z Uniwersytetami Trzeciego Wieku w całej Małopolsce, a jest ich obecnie już ponad 50. Tym razem przyjęliśmy zaproszenie uniwersytetów z Powiatu Limanowskiego. 9 października 2014r. o godz. 15-stej  /sala konferencyjna nr 201,  Starostwo Powiatowe w Limanowej ul. Józefa Marka 9/ odbędzie się konferencja „Bezpieczny senior na drodze” połączoną z debatą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!



Zagórzański Uniwewrsytet Trzeciego Wieku

Copyright © 2013 Wszelkie Prawa Zastrzeżone